Kotouč gearboxes racing transmissions
Kotouc gearboxes
Racing transmissions

Je možné při řazení s manuálem přeskakovat?

Řazení s manuální převodovkou má jistou posloupnost. Při rozjezdu se řadí postupně nahoru, při brzdění se zase podřazuje. Je ale možné posloupnost ignorovat a rychlosti přeskakovat?

Princip převodovky

Pomocí ozubených soukolí na vstupní a výstupní hřídeli dochází k propojení kol na pevno s motorem. Jeho otáčky přímo odpovídají otáčkám kol. Určujícím prvkem je převodový poměr právě ozubených kol převodovky – pokud ho známe a také velikost kol hnané nápravy, lze určit, jaká bude rychlost vozidla na jaký převodový stupeň při konkrétních otáčkách motoru, což platí i naopak.

Převody slouží k efektivnímu využití otáček motoru, současně k tomu, aby nedocházelo k omezování se na pevně daný poměr. Bez změny převodového poměru by byla omezena jak max. rychlost vozidla, tak i jeho akcelerace.

 

Přeskakování převodů

Např. při přeřazení z 1 na 3 nebo podřazení ze 6 na 2 – nic se nestane, ničemu to neuškodí, ovšem za jednoho důležitého předpokladu.

POZOR PŘI PODŘAZOVÁNÍ – ozubená soukolí propojují motor přímo s převodovkou a poměr vždy odpovídá nějakým otáčkám motoru. Ten má však otáčky omezené elektronicky, proto ho nemůžeme při zrychlování vytáčet donekonečna. Při podřazování neurčuje otáčky motor, ale kola – při podřazení před zatáčkou např. z 3 RS na  RS a puštění spojky se otáčky zvednou podle toho, jak rychle se otáčejí kola.

Pokud ručička tachometru ukazuje nad 100 km/h a řidič se rozhodne zařadit před sjezdem z dálnice 2, nastává problém – při puštění spojky začne náhle řvát motor, neboť jeho otáčky vyletí do hodnot nad omezovačem. Elektronika nemá moc šanci si s tímto poradit, proto tomu nelze rozumně zabránit. Agregát se tak dostává do podmínek, na které není stavěný a hrozí jeho poškození, příp. totální uničení vlivem extrémního namáhání. V krajním případě může dojít k tomu, že se budou kola otáčet výrazně pomaleji, než by měla při odpovídající rychlosti a vše vyústí ve ztrátu ovladatelnosti a smyk.

Podřazovat tedy s rozmyslem! Pokud si nejste jisti, spojku pouštět pomalu a jestli se otáčky blíží červenému spektru na otáčkoměru, sešlápnout ji a podřadit raději na vyšší stupeň (např. na 4, místo 2). Při řazení nahoru se může přeskakovat libovolně.  Může se pouze stát, že budou příliš nízké otáčky a motor vypne (tzv. chcípne).

 

 

Zdroj: https://www.portalridice.cz/clanek/je-mozne-pri-razeni-s-manualni-prevodovkou-preskakovat